Arama
Filtrele
Kapat
RSS

Blog

Kutu Oyunlarının Faydaları ve Kutu Oyunu Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

Kutu oyunları, çocukların dikkat toplama, planlama, organizasyon, odaklanma, öngörü vb. gibi zihinsel becerileri geliştirmeleri açısından önemli rol oynar.

Eğlenmek ve zevkli saatler geçirmek çocuklar için bir tutkudur. Kutu Oyunları, çocuklar için yalnızca eğlence ve zevk alma anlamına gelmez. Kutu oyunları (zeka ve eğitici oyunlar) çocukların zeka gelişiminde de büyük fayda sağlamaktadır. Her yaşa göre farklılık gösteren kutu oyunları her çocuğu eğlendirirken eğiten, zihinsel jimnastikler yaptırmaya yarayan oyuncak türlerindendir.

Hangi yaş gurubunda olursa olsun kutu oyunları zihinsel pratikler kazandırır.  Çocukların kafa yormasına, strateji geliştirmeyi öğrenmesine ve beyin jimnastiği yapmasına yardımcı olur. Eğitici oyunlar çocukların oyunlarında hiç farkında olmadan kazanacakları zihinsel beceriler ile bir ömür boyu katkı sağlayacaktır. Çocukların hayatında oyunlar ne kadar önemliyse oyunlarda kullanılan materyallerin eğitici oyunlar oynaması oldukça önemlidir. Bu nedenle de alınan zekâ oyunları hem sayısal hem sözel hem görsel zekanın geliştirilmesinde oldukça büyük bir paya sahiptir.

Kutu oyunları görsel hafızanın kuvvetlendirilmesine, geometrik şekillerin öğrenilmesine ve matematiksel hesaplar yapmaya fayda sağlayabilmektedir. Bu nedenle kutu oyunları seçimi yapılırken eğlenceli olmasının yanı sıra eğitici olmasına, sağlık koşullarına uygun özellikler taşıyor olmasına, strateji geliştirmeye yardımcı olmasına dikkat edilmelidir. Çocuğun hem eğlenmesini sağlayan, hem de zihinsel gelişimini destekleyen zekâ oyunlarının tercih edilmesi ebeveynlerin üzerinde durması gereken oldukça önemli bir detaydır.

Kutu oyunları yalnızca çocukları eğlendirmekle kalmayıp yetişkinlerin de zevkle oynayabileceği türleri bulunan bir oyun türüdür. Çocuklarla birlikte ebeveynlerin zaman geçirmesine katkıda bulunurken ailece birlikte eğlenceli bir zaman geçirmeye de büyük katkı sağlamaktadır. Aile içi iletişimi eğitici oyunlar ile pekiştirmek sağlıklı, verimli bir oyun saati geçirilmesine birebir fayda sağlayacaktır ki çocukların ailece kaliteli oyun saati geçirmeleri onların hem bulundukları yaşta hem de gelecekte kendi ile barışık, özgüveni yüksek, başarılı bir birey olmaları için de büyük yarar sağlar.

Puzzle'ın Çocuk Gelişimi Üzerindeki Faydaları

Puzzle'ın Çocuk Gelişimi Üzerindeki Faydaları

Puzzle’ lar çocukların ve ebeveynlerin sevdiği eğitici öğretici oyunlar arasındadır. Çocukların yaş gruplarına göre yapılmış çok çeşit ve materyallerde yap-boz bulabilirsiniz. Ahşap, karton, çeşitli plastik malzemelerden yapılmış yapbozlar…

Ebeveyn olarak çocukların oyun seçimlerinde rehberlik yapabilir yaş guruplarına uygun yap-bozlar ile tanıştırabilirsiniz.

2-3 yaş çocukların elleriyle kolay kavrayabilecekleri büyük parçalı ve dikkatlerini çekici renkli yap-boz seçimi onlar için kolay ve eğlenceli olacaktır. Bu yaş grubunun dikkat süreleri kısa olduğundan büyük parçalı ve az adetli yap-bozlar ebeveyn gözetiminde yapılması tavsiye edilir.

3-6 yaş çocuklarda parça sayısı fazla ve boyut olarak daha küçük olan yap-bozlar tercih edilebilir. Bu yaş grubuna kendi yap-bozunu seçmesi için cesaret verebilirsiniz. Yap-bozlar çocuklar için dikkati toplayan, odaklanmayı sağlayan sabır gerektiren bir oyundur. Çocuklar bu şekilde sonuca varmak için beklemeyi öğrenirler.

6 yaş ve üzeri çocuklar için küçük yap-boz parçalarını sınıflandırmayı, benzer özellikte olan parçaları gruplandırmayı tavsiye edebilir yap-boz parçalarının sorumluğunu verebilirsiniz.

Yap-bozların çocuk gelişimi üzerindeki bazı yararlarını aşağıdaki gibi sıralayabiliriz.

*Tümevarım Tümdengelim

*Muhakeme

*Sınıflama

*Analiz

*Problem Çözme

*El göz Koordinasyonu

*Analitik Düşünme

*Akıl Yürütme

*Benzerlik

*Farklılık

*Özgüven

*Odaklanma

*Zaman Algısı

Oyun ve sevgi ile kalın!

 

Çocuklarla Birlikte Evde Yapabileceğiniz Üç Aktivite

 

 

1- Hamur Kesme : Çocukların çok sevdikleri bu aktivitede hamur kesiyoruz. Gereken malzemeler un, tuz, su, makas ve merdane. Un, tuz ve sudan oluşan ele yapışmayan bir hamur yoğurun. Hamuru merdane ile açın. Makasın kesebileceği ince bir hamur elde etmelisiniz. Hamuru açtıktan sonra 5’er cm genişliğinde şeritler kesin. Hamurunuz hazır. Makasın ucunun küt olmasına ve çocuğunuzun elini rahatlıkla kavramasına dikkat edin. Çocuğunuz bu şeritleri 1 er 2 şer cm genişliğinde kesebilir.

 Bu aktivite el göz koordinasyonunu sağladığı gibi parmak kaslarının gelişimini de hızlandırır. Hamur, kağıt ve kartona göre daha elastik bir malzeme bu nedenle küçük el kasları için hızlı bir çalıştırıcı görev üstleniyor. Dilerseniz oyun hamuru ile de kesim yapabilirsiniz. Ancak oyun hamurdan elde şeritlerin kesimi çok çabuk bitiyor. Çocuğunuz sabırsızlanabilir.

 2- Evde oyun çadırı : Yemek masanızın üzerini boşaltın, sandalyelerinizi kaldırın. Masaya yere değecek büyük bir örtü serin. Çadırınız kullanıma hazır. Çadırın içine birkaç yastık, oyuncak ve el feneri koyarsanız çadırın keyfine doyum olmaz. Çadıra, dilerseniz mısır patlatıp misafirliğe gidebilirsiniz.

 3- Kopya çocuk : Yere çocuğunuzun üzerine yatabileceği büyük bir kağıt ya da karton serin. Çocuğunuz kağıdın ya da kartonun üzerine yatsın. Keçeli bir kalemle çocuğunuzun kopyasını çıkarın. Çocuğunuz kalktığında kendisinden bir kopya görüp şaşıracak. Makasla kopya çocuğu dikkatlice kesip çıkartın. Şİmdiyse evinizdeki atık malzemlerle kopya çocuğu gerçeğe dönüştürme zamanı. Saçlarını yün ipten, kaşlarını makarnadan yapabilirsiniz yaratıcılığınızı konuşturma zamanı. Çocuğunuzun bu etkinliği size uygulamasına izin verin. Daha büyük bir kağıt yada kartona ihtiyacınız olacak. Aktivite bitiminde odasına ya da dilediğiniz herhangi bir yere duvara asarsanız bu çocuğunuzun çok hoşuna gidecektir.

 

Yukarıda belirtilen aktiviteler çocuğunuzun gelişimine göre 3-4 yaş itibariyle yetişkin gözetiminde yapılmalıdır.

Çocuğunuzun El Becerilerini Geliştirin

Çocukların el becerisi gelişimi özellikle 2 – 5 yaş arasında olmaktadır ve bu yaşlarda çocuklarınızın el becerisinin gelişimi için çocuğunuza destek ve yardımcı olmalısınız.

Anne Çocuk Eğitim Vakfı (AÇEV) çocuğun el becerilerini geliştirmek için önerilerde bulundu. 

 

 Çocuğunuzun el becerilerini geliştirmek için aktivite önerileri;

 • El kaslarını güçlendirmek için çocuğunuza el işi malzemeleri, çocuk makası, tutkal ve oyun hamuru verin.
  Çizmiş olduğunuz şekilleri çocuğunuzun makas yardımıyla kesmesini isteyin.
 • Çocuğunuzun şekilli cetvel yardımıyla çizdiği şekilleri keserek bir kolaj çalışması yapmasına destek verin.       
 • Çocuğunuzdan hikaye anlatan resimler çizmesini isteyin, resimleri hakkında sorular sorarak duygu ve düşüncelerini anlamaya çalışın.
 • Çocuğunuzun resimlerinin üzerine adını yazıp herkesin görebileceği yerlere asın. Alacağı övgüler kendine güvenini artıracağı için daha fazla resim yapmak isteyecektir.
 • Çocuğunuz resimlerini saklamak isterse üzerinde isminin yazılı olduğu bir kutu verin ve bu kutuya resimlerini koyarak saklaması için ona verin.
 • Kullanılmış tuvalet kağıdı rulosu, yoğurt kabı, eski kutular gibi atılacak malzemeleri çocuğunuzun el becerilerini geliştirmek için kullanabileceği malzemeler haline getirin.
 • Çocuğunuzla birlikte patates baskısı yapın.
 • Çocuğunuzla birlikte kağıdı ikiye, dörde, sekize katlayıp geri açın. Farklı şekiller ve hayvan figürleri yapın. Bunları daha sonra büyük bir kağıda teşhir amaçlı yapıştırın.
 • Oyun hamurundan küçük yuvarlak boncuklar yapın, kürdan yardımıyla ortalarında bir delik açıp bunları boyayın. Kuruması için 2-3 gün beklettikten sonra çocuğunuzla birlikte bunları bir ipe dizin, bileklik ve kolyeler yapın. (Küçük makarna parçalarını boyayarak boncuk olarak kullanabilirsiniz.)
 • Çocuğunuzun ismini bir kartona yazarak her harfin üzerinde delikler açın. Çocuğunuza vereceğiniz bir ipi harflerin içinden geçirmesini isteyin.
 • Oyun hamurlarını kullanarak çocuğunuzla birlikte kare, üçgen, dikdörtgen, daire gibi şekiller yapın.

 

 

 

Çocuğumu cinsel istismardan nasıl korurum?

"Cinsel istismar, çocukların bir yetişkin tarafından cinsel uyarı ve tatmin amacıyla kullanılmasıdır. İstismar aile içinde gerçekleştiğinde ensest veya aile içi cinsel istismar olarak adlandırılır."

Türkiye’de çocuğa yönelik cinsel istismar olaylarının çoğalması ya da kamuoyunun gündemine daha fazla geliyor olması, anne-baba ve ailelerin endişelerinin artmasına neden oluyor. İstismar vakalarını engellemek için hem anne ve babaların, hem de çocukların daha fazla bilinçlendirilmesi gerekiyor.

Bu sebeple, çocukların istismardan korunmasına katkı sağlayabilecek kitap ve yayınları sizin için derlemeye çalıştık. Bu konuda sizden de gelebilecek önerileri sayfamıza eklemeye hazırız.

Cinsel İstismar Çocuk İstismarıYetişkinler Beni İncitiyorBedenim Bana Ait 
Mor Çatı tarafından hazırlanmış, "Çocuklara yönelik cinsel istismar" broşürü. (PDF dökümanı)İstismara uğramış çocukların iyileşmelerine yardımcı olmak amacıyla hazırlanmış bir kitap. (Çocuk Kitabı)5 yaş ve üzeri çocuklar için istismardan korunma bilinci yardımcı kitabı (Çocuk Kitabı) 
Vulgar Viking - Bir Yaz Gecesi Çığlığı

Vikinglerin sebzeyle filan işi olmamalıydı

Vulgar VikingVikinglerin köyünde, Uyuntu’dayız. Yaz gelmiş... Vulgar Viking gibi dünyanın her gününün yağmacılık için mükemmel bir gün olduğunu düşünenlerdenseniz yataktan fırlarsınız, günü kaçırmak istemezsiniz.

 

Odin Redbeard ismini hatırladınız mı? Nedense Çikolata da ben de hiç unutmuyoruz bu ismi. Belki de soyadındaki kırmızı sakalı çok eğlenceli bulduğumuzdan. Huysuz, inatçı, iğrenç, baş belası, korkusuz, pasaklı, gözü kara, yağmacı, hayalperest ve maceracı bir karakteri konuk etmiştik daha önce, onu hatırlıyor musunuz peki? Biz onu da hiç mi hiç unutmuyoruz. Bize pislikleri öğretmiş ve temizlik tutkumuzu iki bin beş yüz kez tartmamıza neden olmuştu.  Sonunda pisliklerin insanın dünyasında harikulade bir tat bıraktığından bahsetmiştik de bunları söyleyenin biz olup olmadığımıza şaşkınlıkla bakakalmıştım. O kitabı okuduktan sonra nasıl da değişmişti hayatım. Pislikten de pislik yapmaktan da korkmayan birine dönüşmüş, pastacıları yağmalamanın iyi bir fikir olduğuna karar vermiştim. Daha önce konuk ettiğimiz kitap, Vulgar Viking- Kurabiye Yağmacıları idi. Çikolata ve ben elbette hayatımızı değiştiren bu arkadaşımızla tekrar tekrar karşılaştığımız için çok mutluyuz. Bu haftaki konuğumuz Mavibulut’un yayımladığı Vulgar Viking maceralarının beşincisi: Vulgar Viking- Bir Yaz Gecesi Çığlığı. Yazarımız, adını hiç unutamadığımız Redbeard. Bu maceramızı da Sarah Horne resimliyor ve Fatih Erdoğan dilimize kazandırıyor.

Vikinglerin köyünde,  Uyuntu’dayız. Yaz gelmiş, güneş Vulgar’ı tatlı bir gıdıklamayla uyandırıyor. Vulgar Viking gibi dünyanın her gününün yağmacılık için mükemmel bir gün olduğunu düşünenlerdenseniz yataktan fırlarsınız, günü kaçırmak istemezsiniz. Hele yazın gelişiyle birlikte bir dakikayı bile boşa harcamak istemiyorsanız.

Vulgar her zamanki gibi yağmacılık hayalleri içinde bir güne başlayadursun köyde hiç kimse onunla aynı fikirde değil. Bahçelerini çapalayanlar, çiçeklerini sulayanlar, sebze bahçelerinde çalışanlarla karşılaşınca morali bozuluyor azıcık Vulgar’ın. Ona hak vermemek mümkün mü? “Vikinglerin sebzeyle filan işi olmamalıydı.”

Derken bir ses dahil ediyor Redbeard hikâyenin içine. Muazzam bir gürleme. Önce köpekleri Homur’un sesin kaynağı olduğunu düşünüyor Vulgar. Ses Homur’dan gelmiyor. Korkunç, derinden ve patlayan bir ses olarak anlatılıyor bu ses. Merak ediyoruz elbette biz de sesin kaynağını. Sindirim sorunu yaşayan, öfkeli bir balina mı yoksa istilacı bir ordu ya da kızgın bir ejderha mı derken, bir de bakıyoruz ki ses annesinden geliyor. Vulgar’ın annesi şarkı söylüyormuş. Böyle bir mizah duygusu pek az yazara nasip olur ve böyle eğlencelerin içinde çok az yazar dolaştırabilir bizi. İlk bakışta kabalıkla elde edilmiş gibi duran bu zarif espri yeteneği her zaman olduğu gibi Çikolata’yı da beni de tam on ikiden vuruyor. Yaratıcımızı yalnızca isminden dolayı değil, dünyasının nüanslarından da sevdiğimizi hatırlayıveriyoruz hemencecik.

Tüm trenler şenliğe doğru kalkıyor
Vulgar’ın annesinin neşesi yerinde çünkü yarın yaz arifesi yani Viking yılının en güzel günü. Annesi bu neşesini sarılıp sıkıca kucaklayarak Vulgar’la paylaşırken yazarımız Vulgar’ın durumunu şöyle ifade ediyor: “Vulgar ayıyla güreşmeye kalkan bir yusufçuk gibi hissetti kendini.” Bu cümleyle bile annelerin ne kadar da dokunulmaz bir çizgide durduğunu görüyorsunuz hikâyemizin içinde.

Vulgar’ı öyle çok neşelendiren, annesi gibi şakımaya (?) sürükleyecek bir haber değil bu yaz arifesi. Sivri, çamur içindeki sakalıyla sohbete katılan babasıyla annesinin neşelenmesini seyrediyor bir süre Vulgar. Babasının sakalının çamur içinde olduğundan pek emin olamadığımızdan aklımız ister istemez bu sakala takılıyor Çikolata’nın da benim de. Kurabiye Yağmacıları’ndan çok iyi bildiğimiz bir bilgiyi iki arada bir derede bize hatırlatan yazarımızın bunu yaparken hangi maksatla yaptığını fark edemememiz mümkün mü? Bilmeyenler için bu bilgiyi hemen burada paylaşmak isteriz: Vulgar’ın babası tuvalet temizleyicisi. Tuvaletlere özgü bir atıkla mı yoksa çamurla mı kaplı olduğunu bilemediğimiz sakalı bir yana bırakamasak da, bırakalım da Vulgar’ın yaz dönümü hakkındaki sözlerini aktaralım şimdi de. “Neden bu kadar neşelisiniz ki? Yaz dönümü berbat bir şey. Öyle dans mans filan...” Vulgar’ın karakterini iyi bildiğimizden, onun sözüne kulak asmayıp bu şenlik hakkında bilgi toplamaya başlıyoruz. Yaz dönümü şenlikleri, yaz dönümü kralı ve kraliçesinin seçildiği, şenlik direğinin etrafında o senenin çiftinin dans ettiği, kocaman bir şenlik ateşinin yakıldığı, eğlencenin kol gezdiği bir şenlik.

Vulgar Viking’in bu macerasında tüm trenler şenliğe doğru kalkıyor.

Vulgar okula gittiğinde okullarına gelen kral yaz dönümü şenliklerini kutlama nedenlerini şöyle açıklıyor: “Kutluyoruz çünkü gündüzlerin en uzun olduğu gün yaz dönümü. O günlerde troller, elfler ve öteki kötü ruhlar yaramazlık yapmak için çıkarlar.”

Vulgar’ın önceki maceralarını bilenler Freya ismini gayet iyi hatırlarlar. Bilmeyenler için Freya’dan bahsetmenin tam da yeri. Freya ve Vulgar arasında tuhaf bir arkadaşlık bağı var.

Bu son söylediğimiz cümleye sakın inanmayın! Buna arkadaşlık ya da bağ denemez. Böyle bir arkadaşlık dünya üzerinde kabul edilemez. İlla bir bağdan bahsedeceksek de Vulgar’ın bağlamakla ilgili aklından geçen bir sahneyi paylaşmak isteriz sizinle: “Kızların at kuyruklarını ağaçlara bağlayıp ayakkabılarının içine kurbağa larvası doldurmak!” Bu sahneyi düşünürken, aklında kimi o sahneye yerleştiriyor dersiniz? Elbette Freya’yı!

Freya kralın kızı. Bir arkadaşlıktan söz etmek zorundaysak Vulgar’ın sınıf arkadaşı o. Bu yıl sınıflarından şanslı biri yaz dönümü kralı olarak kralın kızıyla dans edebilecek.

Hikâye bizi öyle bir yere sürüklüyor ki, Vulgar bu dansı yapmak zorunda kalan şanssız şanslı oluyor. İstese de istemese de o dansa çalışılıyor, şenliğe kadar geçen dönemde olan bitenler insanın okurken yanakları gülümsemekten gözlerine yaklaşıyor.

Şenlik yapılıyor mu, ateş yanıyor mu, dans çalışıldığı gibi sergileniyor mu sizlere söyleyemeyiz ama şunu rahatlıkla söyleyebiliriz: Vulgar Viking’le tanışmayı geciktirdiğiniz her gün her dakika hayatlarınızda büyük kayıp! En kısa zamanda arayı kapamaya çalışın ve Mavibulut’tan çıkan bu kitapları yakalayın.

Yazan : Görkem Yeltan

Kaynak: Radikal Kitap

 

Çocuklar ve Alerji

Çocuk alerjisi alanında Türkiye'nin en tanınmış uzmanlarından Prof. Dr. Yonca Tabak'ın "Çocuklar ve Alerji" kitabı Doğan Kitap tarafından yayınladı.

Alerji, bağışıklık sisteminin olmaması gereken yerde verdiği aşırı tepki halidir. Prof. Dr. Yonca Tabak bu kitapta en çok çocukları etkileyen alerjinin doğumda başladığını, genellikle aileler tarafından geç fark edildiğini ve bu yüzden de kısa sürede astıma ya da reflüye çevirdiğini, sağlıklı bir beslenme ve evde yapılacak birtakım değişiklerle bu hastalığın üstesinden gelinebileceğini vurguluyor.

Astım ve alerjiden koruduğu kanıtlanan tek beslenme şeklinin Akdeniz tipi beslenme olduğunu ve bu yönde yapılması gereken en önemli şeyin çocukları hazır paketli, şekerli gıdalardan uzak tutmak gerektiğini söylüyor. Kitabın son bölümünde bu doğrultuda evde yapımı kolay çeşitli tarifl er yer alıyor.

Kitapta ayrıca şu sorulara yanıt aranıyor:

Alerji neden gelişir? Neye karşı gelişir? Ne zaman gelişir? Temel mekanizması nedir? Alerji önlenebilir mi? En sık görülen alerjik hastalıklar nelerdir? Ortaya çıktıktan sonra doğal seyrini değiştirebilir miyiz? Alerji ömür boyu sürer mi? Kortizon kullanalım mı? Alerji ilaçları ne kadar süre kullanılır? Evde ne gibi değişiklikler yapmak gerekir?

Kitabı okudum, çok ama çok faydasını gördüm. Her anne babanın en az bir kez okuması gerektiğini düşündüm. Yonca Hanım'la da Doğan Kitap'ın organize ettiği buluşmada tanıştım ve kendimle ilgili, laktoz intoleransı ile ilgili tüüüüm sorularımın cevaplarını aldım, çok mutluyum bunun için.

Dr.Yonca Hanım'ın sayfasına buradan ulaşabilirsiniz. Sitenin alerji ve çocuklar ile ilgili çok faydalı bilgiler ve videolarla dolu olduğunu da belirteyim.

Kitaba ulaşmak isterseniz buradan sipariş verebilirsiniz.

Çocuklarda Alerji

Kaynak: http://ipeksuer.com

Türk Çocuk Edebiyatı'ndan 14 kitap Almanya'da

2008-2010 yılları arasında Türkçeden Almancaya çevrilen ve Onel Yayınevi tarafından yayımlanan kitapların sayısı 14'e ulaştı.

Çocuk Vakfı'nın hazırladığı Türk Çocuk ve İlkgençlik Edebiyatının Dünya Dillerine Çevrilmesi Projesi ( www.cocukvakfi.org.tr – Çocuk Edebiyatı Okulu ) çerçevesinde önerilen ve Onel Yayınevi TEDA Projesi ( www.tedaproject.gov.tr ) desteğiyle 14 çocuk kitabı 2008-2010 yılları arasında Almanya'da yayımlandı. Onel Yayınevi'nin yazar ve çizerlerle telif sözleşmesi imzaladığı halde, bazı yazarlara bugüne kadar telif ödemediği ortaya çıktı. Bu konuda Kültür ve Turizm Bakanlığı TEDA Projesi ile Onel Yayınevi'ne yapılan başvurulardan bugüne kadar sonuç alınamadı. TEDA Projesi çeviri ve basım kontrol sistemi kurulmadığı ve mali desteğin yayın öncesinde tamamının verilmesi nedeniyle yazar ve çizerlerin telif hakları konusundaki mağduriyetler önlenemiyor.

Almancaya Çevrilen 14 Çocuk Kitabı

Türkçeden Almancaya çevrilen ve Onel Yayınevi tarafından 2008-2010 yılları arasında yayımlanan kitap ve yazar adları ile çevirmenlerin adları şöyle:

Öksüz Civciv / Rıfat Ilgaz ( çev. Cornelius Bischoff )

Bizim Sokağın Çocukları / Necati Zekeriya ( çev. Sara Heigl )

Trenler Ne Güzeldir / Kemal Özer ( çev. Monica Demirel )

Ekmek Parası / Muzafer İzgü ( çev. Yüksel Pazarkaya )

La Fonten Orman Mahkemesinde / Yalvaç Ural ( çev. Yüksel Pazarkaya )

Fadiş / Gülten Dayıoğlu ( çev. Monica Demirel )

Sihirli Şapka / Fatih Erdoğan ( çev. Christel Schütte )

Gülibik / Çetin Öner ( çev. Cornelius Bischoff )

Yıldız Tozu / Mustafa Kutlu ( çev. Sabina Adatepe )

Guguklu Saatin Kumrusu / Mustafa Ruhi Şirin ( çev. Sara Heigl )

Şarkını Denizlere Söyle / Sevim Ak ( çev. Angelika Gilltz-Acar, Angelika Hoch )

Tomurcuk ve Pembe Kedi / Seza kutlar Aksoy ( çev. Siblie Cizenel )

Kapiland'ın Kobayları / Miyase Sertbarut ( çev. Angelika Gilltz-Acar, Angelika Hoch )

Ütüsüz Ayakkabılar / Mevlâna İdris Zengin ( çev. Sabina Adatepe )

32. Uluslararası İstanbul Kitap Fuarı'nın Onur Konuğu Çin Halk Cumhuriyeti

TÜYAP Tüm Fuarcılık Yapım A.Ş. tarafından Türkiye Yayıncılar Birliği işbirliği ile gerçekleştirilecek 32. Uluslararası İstanbul Kitap Fuarı, 2-10 Kasım 2013 tarihleri arasında TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi-Büyükçekmece'de düzenlenecek.

Tüyap32. Uluslararası İstanbul Kitap Fuarı Onur Konuğu olarak belirlenen Çin Halk Cumhuriyeti, 2-5 Kasım 2013 tarihleri arasında Uluslararası Salonda yer alacak. Çin'den 100'ün üzerinde yayınevi katılacak, fuar süresince yazarların katılımıyla etkinlikler düzenlenecek. Çin edebiyatının önemli isimleri fuarın konuğu olacak. Çin Halk Cumhuriyeti yayın sektörünün önde gelen temsilcileriyle Türkiye'den yayıncılarla bir araya gelerek sektörel buluşmalar gerçekleştirecektir. Çin Halk Cumhuriyeti'nin programında söyleşiler, paneller, kaligrafi atölye çalışmaları, profesyonel buluşmalar ve bir de sergi de yer alacak.

Çin Halk Cumhuriyeti'nin Teması İpek Yolu- Yeni Sayfa

32. Uluslararası İstanbul Kitap Fuarı'nın ana temasıyla ortaklık kuran Çin Halk Cumhuriyeti, İstanbul Kitap Fuarı temasından yola çıkarak İpek Yolu - Yeni Sayfa sloganını benimseyen etkinliklerle gelenekselden moderne Çin edebiyatına odaklanacak.

Çin Halk Cumhuriyeti'nden 100 Yayınevi Katılıyor

Çin Halk Cumhuriyeti, 2-5 Kasım 2013 tarihlerinde Uluslararası Salon'da yer alacağı ulusal standında yanı sıra çocuk ve gençlik edebiyatı, dijital yayıncılık, animasyon ve oyun, Çince çeviri edebiyatına yönelik yayın yapan 100'e yakın yayınevi ile fuara renk katacak. Çin standında toplam 6000'den fazla çeşit kitap ve 10.000'den fazla yayın bulunacak.

Çin Halk Cumhuriyeti düzenleyeceği profesyonel buluşmalarla Çin'den ve Türkiye'den katılan yayınevlerini bir araya getirmeyi planlıyor. Sektörel etkinlikler arasında: Çocuk kitapları, Çin edebiyatından çeviriler ve dijital yayıncılık konu başlıkları ile ilgili yayıncılar buluşmaları gerçekleşecek.

Çin Halk Cumhuriyeti'nin Önemli Yazarları Tüyap'ta

İstanbul Kitap Fuarı bu sene çok önemli Çinli yazarları ağırlayacak. Çin Halk Cumhuriyeti yaklaşık 17 önemli yazarıyla fuarda etkinliklerde yer alacak.

Çin Yazarlar Derneği Başkanı ve yazar Tie Ning, yazar ve senaryo yazarı Wang Gang gibi yazarların yanı sıra genç kuşağın önemli Çinli yazarlarından Zhang Yueran, Jiang Nan, Wei Wei fuara katılacak önemli isimlerin sadece birkaçı.

Çin Halk Cumhuriyeti'nin düzenleyeceği etkinlikler kapsamında fuar alanında ve İstanbul'un farklı mekanlarda paneller, söyleşiler, atölye çalışmaları ve profesyonel buluşmalar gerçekleşecek.

Kaligrafi Sanatı Atölye Çalışmaları

Kaligrafi sanatının önemli isimlerinden Pang Zhonghua fuarda bir atölye çalışması gerçekleştirecek. Zhonghua, 1980 yılından itibaren Çin'de kaligrafi sanatının önde gelen isimleri arasında yer alıyor. Zhonghua'nın kaligrafi kitapları geçen üç yıl içerisinde ulusal ve yerel düzeyde en çok satan kitaplar arasında bulunuyor.

Çin halk Cumhuriyeti İki Önemli Sergi ile Fuarda Yer Alıyor

Çin Halk Cumhuriyeti, fotoğraf ve antik kitaplardan oluşan iki sergi ile fuarda yer alacak. "Güzel Çin" başlığıyla izleyicilerin karşısına çıkacak olan fotoğraf sergisinin yanı sıra Çin antik kitaplarından oluşan sergi Uluslararası salonda Çin ulusal standında izlenebilecek.

Çocuk Kitapları Özeldir

Balonla Beş HaftaOkuma alışkanlığı çocukken başlar. İlk kez, bizim dünyamız dışındaki dünyayı kitaplar sayesinde öğreniriz. Belki de çocuk saflığı ile doğuştan getirdiklerimize en yakın hikayeleri, bu kitaplarda buluruz. Malum, yakın olan sevilir.

Ben inanıyorum ki, çocuk kitapları, çocuklar için yazılmıyor. Aslında yetişkinler için yazılıyor. Çünkü çocuklar zaten, o anlattığımız fantastik diye nitelediğimiz öykülerin içinden geliyor. Maalesef ki; bizler büyüdükçe unutuyor, uzaklaşıyoruz. Hayallerimiz, gerçeklerle perdeleniyor. Şarkıda söylendiği gibi; "Biz büyüdük ve kirlendi dünya"laşıyoruz. En sevdiğim çocuk kitaplarından biri olan Küçük Prens'te der ki; "büyüklere her şeyi açıklamak gerek zaten."

Bu nedenledir ki; hem halen tatilde olan çocuklarınıza, hem de içinizde bir yerlerde hatırlamayı umutla, sabırla bekleyen çocuk ruhlarınıza bir kitap listesi hazırladım. Okunması kolay, hayal dünyalarını harekete geçiren, saf noktalarınıza dokunan, düşündüren kitaplar.

Şimdi yazacağım listenin tamamı Arkadaş Çocuk'tan çıkmış. Aslında pek çoğumuzun çocukken okuduğu klasikler. Yine de bu yaşta, bu yaşanmışlıkla okunduğunda, bize görkemli yaratıcılık kapılarını açacağına inanıyorum.

Liste şöyle;

1. Balonla Beş Hafta – Jules Verne ; Jules Verne’nin ilk kitabı. Maceraperet bilim adamının, Afrika kıtasını balonla keşfetme hikayesi. Bilim kurgu türünün ilk örneklerinden.

2. Oliver Twist – Charles Dickens ; Yazarın en sevilen dünya klasikleri arasında yer alan hikaye, kötülükler içinde iyilikle var olma çabasındaki Oliver Twist’in maceralarını anlatıyor.

3. Beyaz Diş – Jack London ; Bir kurt-köpek kırmasının hayatta kalma mücadelesi. Yaşamın acımasız kuralları ve sevginin gücü, etkileyici bir hikaye ortaya çıkartıyor.

4. Peter Pan – J. M. Barrie ; Düşler Adası, Kaptan Kanca ve diğerleri. En sevilen çocuk kahramanlarından biri Peter Pan’ın hikayesinde.

5. Define Adası – R. Louis Stevenson ; Sakin bir kış günü Amiral Benbow Hanı’na yerleşen eski bir korsan, esrarengiz bir define haritası ve bu haritanın peşinde koşan korsanlar. Stevenson’un Define Adası, pek çok kez sinemaya uyarlanacak kadar etkileyici.

6. Mutlu Prens - Oscar Wilde ; Genç yaşta ölen mutlu prensin heykeli şehrin meydanına dikilir. Kimse, O’nun her şeyi ve herkesi duyduğunu ve gördüğünü bilmemektedir. Bir saza aşık olan genç kırlangıç ile dost olurlar ve pek çok insanın hayatını değiştirirler.

7. Don Kişot – Cervantes ; Hepimiz, yel değirmenlerine karşı savaştığımızı zannettiğimiz zamanlar geçiririz. Acaba gerçekten de savaştıklarımız yel değirmenleri midir?

8. Pollyanna – Eleanor H. Porter ; Bazen gerçekten de Pollyanna gibi yaşamın olumlu yanlarını göemeye ya da etrafımızda bir Pollyanna olmasına ihtiyaç duymaz mıyız?

9. Alice Düşler Ülkesinde – Lewis Carroll ; Hangimiz düşler ülkesinde, hangimiz gerçek sandığımız hayatlarda yaşıyoruz? Kendi düşlerimizi biliyor muyuz? Bilmesek de hatırlamaya çalışıyor muyuz?

10 .Pinokyo – Carlo Collodi ; Hangimiz, yalan söyleyince burnu uzayan tahta çocuğun, aslında bize bizi anlattığını biliyoruz? Gerçekten yalan söyleyince burnumuz uzasaydı, kimse kimseye yaklaşamazdı. Uzun burunlar, mesafeleri de uzaklaştırırdı.

11 .Dünyanın Merkezine Yolculuk – Jules Verne ; “Riski göze almayanlar, başarılara imza atamazlar” diyor kahramanımızın amcası ve böylece dünyanın merkezine seyahat başlıyor.

12. Siyah İnci – Anna Sewell ; Siyah bir atın hayatı boyunca, geçirdiği evreler, iyiler ve kötüler, okuyan herkesi etkileyen bir klasik.

Şimdi de başka yayın evlerinden çıkmış, benim başucu kitaplarım;

13 .MOMO – Michael Ende - Kabalcı Yayınları; MOMO, herkesi dünyada en değerli kişi kendisiymişçesine dinlerdi. O’nunla oynanan oyunlar başka, geçen zaman çok özeldi. Zaman, kalplerde yerleşmişti ve duman adamlar bu gerçeğin bilinciyle, insanların zamanını çalmak için gizli planların peşindeydi. Bu planları bozacak tek kişi ise; MOMO’ydu.

14. Küçük Prens - Antoine de Saint-Exupery – Mavi Bulut Yayınları ; O’nu hala tanımayan var mı? Çölde kaybolan pilottan bir koyun resmi çizmesini istemişti. Pilot, çizdiği boğa resmini koyun resmi diye kandırmak istediğinde beğenmemiş, resmi yeniden çizmesini istemişti. Sonunda bir kutu çizmişti pilot. “Koyun nerede?” sorusuna ise “kutunun içinde” cevabı fazlasıyla mutlu etmişti Küçük Prens’İ.

15 .Martı – Richard Bach – Epsilon Yayınları; Martı Jonathan Livingston’un sürüden uzaklaşma cesareti ve kabiliyetine hayran kalmayan var mı? Tekrar tekrar okunası bir kitap.

16 .Neyden Dinle – Eylül Yalçınkaya – Nefes Yayıncılık; Bir de bizden. Son dönemlerde çıkan en güzel kitaplardan biri bence. İnsanla hakikat arasındaki görünmez perdeyi aralamak için Ney’in öyküsünü anlatıyor yazar. Tasavvufun yoluna ışık tutuyor.

Elbette, okunacak çok kitap var. Siz de listeye eklemeler yapabilirsiniz.

Okudukça hatırlamanız dileği ile,

Çimen Erengezgin